Ortodoncie

MUDr. Kateřina Lhotská Hofirková

Ordinační hodiny

Pondělí neordinuje  
Úterý neordinuje  
Středa 7:30 - 12:00 13:00 - 15:00
Čtvrtek 7:30 - 12:00 13:00 - 15:00
Pátek 7:30 - 12:00  

O ortodoncii

Ortodoncie je nedílnou součástí moderní stomatologie.
Pravidelný a správně postavený chrup je v dnešní době žádaný nejen pro zlepšení vzhledu, pro lepší společenské uplatnění, ale má i zdravotní výhody. Stěsnané zuby se hůře čistí a mohou být více ohroženy vznikem zubního kazu a onemocnění dásní.
V naší ortodontické ordinaci nabízíme korekci nepravidelností zubů a zubních oblouků pomocí snímacích i fixních, a nově i průhledných fóliových, ortodontických aparátů pro děti i dospělé pacienty.
Máte-li zájem o léčbu průhlednými vyrovnávači značky EEZYSMILE, neváhejte se objednat ke konzultaci, při které Vám bude vysvětleno, jak tato léčba funguje a probíhá.

Několik užitečných rad pro pacienty s fixním aparátem

1

Čistý chrup je první podmínkou úspěšné ortodontické léčby. Zuby opatřené rovnátkem nestačí čistit jen ráno a večer, je třeba si zvyknout čistit zuby po každém jídle, kdy se za jednotlivé části rovnátka zachytí zbytky potravy a plak tvořící se v dutině ústní během dne. Noste s sebou kartáčky klasické, jednosvazkové či mezizubní, abyste si, kdykoliv bude potřeba, mohli dutinu ústní vyčistit. Vhodná je návštěva dentální hygienistky před nasazením rovnátka, ale i kdykoliv během léčby, nevíte-li si s péčí o chrup rady.

2

Nejčastější komplikací léčby fixními aparáty je poškození skloviny zubu okolo zámku a v oblasti krčku zubu způsobené nedostatečným a nevhodným čištěním zubů. Vlivem působení kyselin zubního plaku vznikají křídově bílé skvrny, které jsou předstupeň zubního kazu a po sejmutí zámků hyzdí povrch zubu. Toto poškození skloviny je nevratné a je za něj plně zodpovědný pacient!

3

Léčba fixním rovnátkem představuje určitá omezení a diskomfort, především v úvodní fázi léčby. Reakce na rovnátko je individuální a netrvá více než několik dní. Oděrky, otlačeniny tváře, jazyka, rtů a dásní je možné zmírnit použitím ochranného vosku. Vzhledem k tomu, že je fixní aparát na zubech pouze nalepen, je potřeba vyloučit konzumaci všech tvrdých potravin (oříšky, topinky, …), ukusování syrové zeleniny a ovoce, aby se předešlo uvolnění zámků či kroužků. Konzumace těchto jídel je možná po nakrájení, nastrouhání nebo po tepelném zpracování. Lepivé potraviny (turecký med, karamelky, chipsy, žvýkačky) nejsou příliš vhodné, protože ulpívají na rovnátku a jsou velice obtížně odstranitelné. Dojde-li z jakýchkoliv příčin k uvolnění zámku nebo kroužku, obraťte se na svého lékaře o radu či o pomoc.

4

Další podmínkou úspěšného rovnání zubů je docházení pacienta na pravidelné kontroly. Aparátek nepůsobí automaticky. Podle potřeby je nutné měnit drátky nebo jiné součástky aparátu. Termíny kontrol určuje lékař a jsou v rozmezí 4-6 týdnů. Vynecháním kontrol se léčba zpomaluje, vada se může zhoršit, nebo dokonce poškodit chrup. Naopak příliš častými návštěvami se léčení neurychlí.

5

Sejmutím fixního aparátu ještě ortodontická léčba nekončí. Zuby mají tendenci k návratu do původního postavení a podceněním této fáze může dojít k recidivě vady. Proto je nutné dbát rad a pokynů lékaře, nosit retenční aparát, kterým je snímatelné rovnátko nebo průhledná elastická folie. Délka této fáze je zhruba stejně dlouhá jako vlastní doba rovnání zubů, s tím rozdílem, že se na kontroly chodí zhruba 1x za půl roku. Máte-li na předních dolních, méně často i horních zubech nalepený retenční drátek, je třeba kontrolovat pevné spojení drátku se zubem, čímž se zabrání nechtěnému posunu zubů.

6

NEVIDITELNÁ ROVNÁTKA, vyrovnávače jsou průhledné, diskrétní a téměř neviditelné pro Vaše okolí. Můžete je z úst vyjmout na určitý čas po dobu konzumace jídla nebo jiných situacích během dne.
Nemají výčnělky, výstupky, dráty jako tradiční fixní aparáty, nezpůsobují z ústech otlaky, odřeniny, jsou pohodlnější.